Proč Google firemní místa a marketing

 Ahoj,
dlouhou dobu jsem přemýšlel o tom, co napsat jako první článek na blog.  Tento web Tenvelkej.cz by nevznikl, kdybych neznal Dominiku Špačkovou – je to maminkatelka a je mou mentorkou a dobrou kámoškou. Chci vám říct příběh, jak jsme se seznámili a proč do mě Dominika dává takové energie, jako dává a proč jsme dobří přátelé. Někdy na konci srpna jsem se rozhodl změnit svůj dosavadní život v tom, že jsem si řekl – chci dělat něco, co mě baví – a dlouho jsem přemýšlel nad tím, co udělat, aby mě to bavilo, naplňovalo a vydělal bych si nějaké peníze.

     S Dominikou jsem si začal psát na začátku září a 21. září jsme se po několika konverzacích dohodli na osobní schůzce. Tohle datum si myslím budu pamatovat, protože na takovej den se dlouho nezapomíná. Měl jsem štěstí a vlastně štěstí v neštěstí – Dominika Špačková má dceru Aňu, která zrovna v tu dobu onemocněla a já jsem měl možnost s Dominikou strávit celý den, místo dohodnuté hodinové schůzky. Nevím proč to tak bylo, ale od osmi hodin jsme networkovali až do osmi do večera. Vznikly různé nápady třeba jak vydělávat. Dominika mi ukazovala, jak začínala a všechny její úspěchy a neúspěchy. Umí předávat své know – how dál a za to si jí strašně vážím, protože to každý nedokáže, a taky protože každý nedokáže se mnou komunikovat a sejít se na stejné vlně, abychom byli v kontaktu opravdu celý den, a celý den si o tom opravdu povídat – jak bych měl nastavit byznys tak, aby reálně vydělával a co mám udělat já.  

Dominika a Zdenek první setkání

Web Tenvelkej.cz měl postupný vývoj. S Dominikou jsme se sešli několikrát, než jsem zjistil co by mě doopravdy bavilo. Nejdřív jsem chtěl dělat mentoring projektů – hodně jsem uvažoval jak to dělat, aby to bylo opravdu životaschopné a abych si na tom vydělal nějaké peníze a nedělal to jako dosud zadarmo, jako můj projekt Delamedobro.cz – když už jsem se tu o něm zmínil – kterým pomáhám hendikepovaným lidem.

  Abych se dostal zpátky k Dominice, jak se vyvíjel dál web Tenvelkej.cz a moje myšlenky jak dostat vlastně můj nápad na papír, na web a vlastně k životu. Opět jsme se sešli s Dominikou a mezitím jsem měl možnost se dostat na MapMaker setkání, které pořádal Google ČR. Bylo to setkání okolo Map Googlu, kde se sešli lidi z celé České republiky a byl tam support z Ameriky,  community manager Google Map a Local Guides . Mapy mě prostě dostaly i tím, jak vlastně můžu ovlivnit svým klikáním a svým zápalem to, co je v Google Mapách –  rozhodl jsem se vytvářet a zdokonalovat Google Mapy a pomáhat tak lidem se podle nich i řídit a aby se někam dostali např. do dobré restaurace a měli dobré informace.  Někteří mapeři dělají i silnice a je to o tom, jak se vlastně podle nich lidi dostávají do práce a taky o tom že zaznamenávají i to, jako kde je jaká uzavírka a to je super. Je to o komunitě a je také zapotřebí zmínit se o tom, že jsem v komunitě GuG, která má za úkol vzdělávat lidi a seznamovat lidi s Google aplikacemi a bavit se o nich. 

download_20151010_171825

 Sešel jsem se s Dominikou a mluvili jsme o tom,  že mě to baví a že v tom vidím ten smysl, o tom jak si v tom vydělat, a že bych to mohl spojit s marketingem ohledem řízení a správou soc. sítí, anebo pomoct malým firmám nebo živnostníkům v jejich značce, brandu. Dominika mi řekla jednu důležitou věc –„jestli tě to bude bavit a jestli v tom vidíš tu přidanou hodnotu a ten byznys, tak to dělej“ – to jsme zrovna byli na hřišti a bylo to fajn. Také mi Dominika poradila, to jak si udělat web: „nedělej to složitě, udělej si onepager.“ Dal jsem se do hledání šablony. Trvalo to asi 14 dní, abych našel nějakou, co by se mi líbila.  Našel jsem a dál vlastně přemýšlel nad tím, na čem to celé ještě postavit a protože můj kamarád Jan Polzer dělá weby na Drupalu a WordPressu, byla to jasná volba. Tak jsem mu řekl, že mám nápad jak můj business uchopit, a chci dělat to, a mám tuhle šablonu a jestli by mi nepomohl. Tady se dostávám k podstatné věci a to té, že jsme se s Honzou dohodli, že dělám a chci dělat firemní místa na Googlu a on má také místo svého businessu na Google mapách a dohodli jsme se na barterovém obchodě. A to pro mě bylo velice důležité, že jsem Honzovi mohl tímto způsobem vypomoct. A lidi, říkám – když můžete a je to pro obě strany přínosné – dělejte barterové obchody!

IMG_20160121_120557

Honzu znám již dlouho na to, abychom o sobě věděli, že ten barter bude prospěšný oběma a Honza v tom je dobrý a věřím mu na 1000% a tak jsme začali řešit web. Moje myšlenky se scházely pomalinku v realitu. Mezitím jsem ještě řešil  jak moje služby uchopit tak, abych je mohl nabízet a proto jsem se opět domluvil s Dominikou na schůzce a probírali jsme moje možnosti a Dominika mi poradila jednu bezvadnou věc, a to abych si udělal balíčky služeb. Ty jsme spolu nastavili, aby to bylo výhodné pro zákazníky a mohli si vybrat ze třech variant, abychom si vzájemně se zákazníky vyhověli, s tím že pokud zákazníkovi nebude vyhovovat ani jedna varianta, můžou si jednotlivé varianty kombinovat s mojí hodinovou konzultací, který poskytuji, takže např. můžeme si vzít třeba balíček jenom na ověření místa na Google mapách a zkombinovat to s mojí konzultací, pokud má  zákazník větší přesah než půlhodiny školení. Poté jsem konzultoval web s Honzou, vybrali jsme datum a dohodli se na tom, že to spustíme. Naše konečná schůzka, kde jsme se dohodli na spolupráci, byla v Praze osobně a s tím, že já Honzovi pomůžu s firemním místem a kapku s marketingem jeho celkové značky, jak se propagovat  a tak jsme mohli začít. S Honzou jsme se dohodli tak že mě chce naučit základní věci takže jsme si dávali hangouty. Probíhaly úplně super, řekli jsme si to jak to má vypadat a udělali jsme, teda Honza udělal základní instalaci a vlastně nahození šablony na webu – tenvelkej.cz a v první řadě jsme vlastně dělali a probírali, jak to má vypadat ten web, šablona byla úplně jiná než jak vypadá web.

originál šablona

 Honza je člověk, který rád vysvětluje a rád učí lidi tak aby ten web mohli používat dál, takže jsme si dali první, velmi technický hangout, kde Honza nastavoval všechno možný a já jsem jen přemýšlel jak to udělat a dával jsem první nástiny textu, řešil jsem věci jako email a tak dál, abysme to dávali dohromady. S Honzou jsme dále řešili různé kosmetické vady a já jsem mu během dalšího hangoutu radil jak a co má udělat, v rámci toho co si myslím, že je dobré pro jeho podnikání a budování značky. Řešili jsme třeba i to, že barva písma v horní liště byla modrá a po najetí se změnila v bílou – tyto barvy jsme přehodili pro lepší čitelnost textu a potom jsme udělali různé vychytávky a přeměny celé šablony – Honza mi během toho vysvětloval, jak se to či ono dá udělat a proč to dělat, tak a ne jinak.

Celé snažení vyšlo tak, jak nyní vidíte web Tenvelkej.cz. Kdybych to přebral na člověčí hodiny, zabralo nám to cca tři hangouty asi po třech hodinách práce. Mezitím jsem ještě vlastně dal web k nahlédnutí lidem z mého okolí, aby mi dali feedback, řekli mi, jak jim to připadá a co se jim na webu nelíbí – dostal jsem zajímavé ohlasy. Změnil jsem docela hodně, i co se týká infoboxu, kontaktů, kde jsem změnil i můj mail.

Když něco nebudete vědět, můžete poslat email nebo mi napsat do kontaktního formuláře. A když budete potřebovat, jak něco vyřešit na mapách Google s firemními zápisy, radu ohledně zápisů nebo kolem vaší marketingové značky.

 Všem, kteří se na tom webu podíleli, bych chtěl poděkovat, tedy hlavně Dominice Špačkové, která mi strašně moc pomohla v testování a nejen v celé té přípravě, a v nápadech, které jsme spolu měli a jak to dát dohromady a jak to celé vymyslet a jsem opravdu rád, že Dominika je moje kamarádka a mentorka. Dále bych chtěl poděkovat Honzovi Polzerovi – že měl se mnou tolik trpělivosti, Hance Fučíkové, která tento článek přepsala z podcastu a ještě chci poděkovat všem těm, který ten web testovali.

 

 

Leave a Comment